Devlet İç Borçlanma Senetlerinden (DİBS), vadesi 1 yıldan az olanlara Hazine Bonosu, vadesi 1 yıl ya da daha uzun olanlara Devlet Tahvili adı verilmektedir. Hazine Müsteşarlığı tarafından yurtiçi piyasada ihraç edilen borçlanma senetleridir.

T.C. Hazinesi tarafından TCMB aracılığı ile devletin borçlanma ihtiyacını karşılamak amacıyla, ihale veya halka arz yöntemleriyle ihraç edilmektedirler. Genelde Türk Lirası cinsinden ihraç edilir fakat diğer yabancı para birimlerinde de çıkarılabilir. Hazine Bonosu ve Devlet Tahvilinde anapara ve faiz geri ödemelerinin tamamı devlet tarafından yapılmaktadır.

Hazine Bonosu ve Devlet Tahvilinde yatırımcı vade sonunda ne kadar bir faiz geliri elde edeceğini yatırım yaptığı anda bilir ve vade sonuna kadar elde tutulması halinde bu getiri garantilidir. Vadeleri boyunca ikincil piyasalarda kişi ve kurumlar tarafından alınıp satılabilmektedir. Vade sonunu beklemeden nakde çevrildiklerinde, o tarihteki piyasa koşullarına bağlı olarak getiriler değişebilmektedir. Yatırımcının eline ilk yatırılan tutardan daha düşük bir miktar geçebilir.

Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili işlemlerinizi Özel Bankacılık Merkezlerimizden gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım ürünleri; mevduat olmayıp, Denizbank A.Ş., ve diğer ilgili kuruluşların ya da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun teminatı, garantisi, sigortası ya da herhangi bir yükümlülüğü altında değildir. Yatırım ürünleri, Devlet güvencesi altında değildir. Anaparanın yitirilmesi dâhil çeşitli yatırım riskleri içerebilir. Yatırım ürünlerinin geçmişteki performansları, gelecekteki performanslarının göstergesi değildir. Fiyatlar düşebilir ya da yükselebilir. Döviz cinsinden yatırım ürünleri, dövizdeki muhtemel dalgalanmalar nedeniyle anapara kaybı da dâhil kur risklerine maruz kalabilir. Burada yer alanlar dâhil yatırım ürünleri hakkında Banka tarafından sunulan herhangi bir bilgi hiçbir şekilde Banka’nın tavsiye veya önerisi ya da danışmanlık hizmeti olarak değerlendirilemez. Banka, yatırım ürünleri ile ilgili her türlü alım-satım şartlarını tek taraflı belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir.

Ürünler ile ilgili soru veya şikâyetlerinizi iletmek için 0850 222 0 800 Müşteri Memnuniyeti Hattı’nı arayabilir ya da www.denizbank.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.